sâmbătă, 26 septembrie 2020

SUNTEM AICI DE ȘAPTE MII DE ANI

 

Suntem aici de sapte mii de ani

 de Octavian Paun


Deşteaptă-te, române”-ţi cântă ghiersul
De-atâta vreme… nu-l auzi… şi zaci…
Adu-ţi aminte de strămoşii daci…
Ridică-te să-ţi aperi universul !

Suntem aici de şapte mii de ani,
Şi astăzi am ajuns nişte golani !...
Cândva un neam măreţ de geto-daci,
Iar azi – cei mai umili, cei mai săraci !

Pământul, munţii noştri zilnic plâng
De jalea celor care azi se frâng,
Cândva un neam măreţ de geto-daci,
Iar azi – cei mai umili, cei mai săraci !

De pe Columnă cei căzuţi, nu-nfrânţi,
Privesc cu ochii stinşi spre ai lor munţi…
Cândva un neam măreţ de geto-daci,
Iar azi – cei mai umili, cei mai săraci !

Ne-am dat de bunăvoie la străini,
Uitând c-au fost cu noi doar nişte câini …
Cândva un neam măreţ de geto-daci,
Iar azi – cei mai umili, cei mai săraci !

Căci fără sabie şi tun ne-au nimicit
Şi-au risipit ei bobul  înmiit…
Cândva un neam măreţ de geto-daci,
Iar azi – cei mai umili, cei mai săraci !

Cu ţara pârjolită de focul nevăzut
Pe care l-au numit economie,
Poporul cade în nemernicie
Şi pleacă la barbar… fusese prevăzut !

Cândva un neam măreţ de geto-daci,
Cei mai viteji şi mai măreţii dintre traci,
Iar azi – cei mai umili, cei mai săraci !
Dar până când ?... Pe zeii toţi şi mii de draci !

Deşteaptă-te, române”-ţi cântă ghiersul
De-atâta vreme… nu-l auzi… şi zaci…
Adu-ţi aminte de strămoşii daci…


Ridică-te să-ţi aperi universul !

VAI DE NOI

  

 

VAI DE NOI

de Octavian PÂUN

 

Lumea noastră de pitici

Nu e nici de domni și nici

De boieri mai pricopsiți,

Ci e numai de misiți.

 

 

Doar misiți și securiști

S-au ivit din comuniști,

Joasă speță și obscuri,

Și școliti doar prin păduri.

 

Hai, la, la… ce mai haiduci

Au ieșit din politruci,

Jefuiesc de pe la toți

Și împart numai la hoți!

 

Ne-amăgește liberalul

Că-i e viața ca cristalul,

Dar îi este lunecoasă,

Putredă și puturoasă.

 

Ei scot țara la mezat.

Și-au ales și împarat.

Vitelius, Otto și Galba

Merg la cortul lor cu jalba,

 

Iar ei cer, tot mai flămânzi,

Cei mai lacomi dintre juzi,

Și-l aleg pe cel mai slut,

Caci acela dă mai mult.

 

Cei de rând, - noi nu contăm

Numai decât când votăm,

Nici atuncea dacă știm

Că nicicum nu nimerim.

 

Vai de țară, și de apă,

Vai de neam, și vai de piatră,

Vai de om, și vai de vatră,

Vai și de acel ce scapă !

 

Sapă, frate, sapă, sapă,

Iar dacă nu dai de apă,

Măcar știi că ai sperat

Cu sufletu îngenunchiat…

duminică, 13 septembrie 2020

La început de an școlar cu Cornel Nistorescu


Pentru ca mâine începe școala în condiții dramatice și eu nu mai sunt la școală, am ieșit la pensie - ce moment de năpastă! - și nu mă mai pot adresa elevilor mei, citind editorialul lui Corenl Nistorescu dedicat evenimentului acesta astral, în Cotidianul _ https://www.cotidianul.ro/ginduri-la-inceput-de-an-scolar _, m-am gândit să trimit către cititorii mei, elevi, acest cuvânt foarte frumos și înălțător. Citiți-l și luați aminte. Gândurile lui sunt și ale mele. Dumnezeu și cartea să vă lumineze. Nu ignorați, nu disprețuiți arta și poezia, caci ea este forma sufletului vostru! Și fără suflet sunteți reduși la nimicnicie, la existența în orizontul animalic. Întoarecți-vă cu rădăcinile către cer, pentru că adevăratul pământ al omului este lumina, absolutul, Dumnezeu!  (Dr. Octavian PĂUN, profesor)

”– Păziți Limba română! Încetați să mai scrieți cu picioarele și România cu r mic și nu presați profesorii și Academia Română să facă din formele greșite o normă. Nu renunțați la diacritice, la despărțitul în silabe, nu îngropați regionalismele (printre ele sunt forme lingvistice care ilustrează istoria românilor și care ne vin de la strămoși, inclusiv de la daci). Cuvintele au parfumul și poartă viața părinților. Scrieți corect românește și citiți istoria țării noastre. N-o rescrieți, n-o ascundeți și n-o parfumați! De la ea puteți trece la cărțile de istorie despre Antichitate și despre țările Europei. Nu vă speriați de cărți, indiferent de forma lor- electronică sau tipărită. Fără ele, rămîneți niște încuiați. Gîndirea voastră nu va fi ascuțită și nu va putea să alerge, necum să zboare. Mintea omului se dechide și începe marea călătorie numai după întîlnirea cu paginile cărților fundamentale pentru un domeniu sau altul. Este cea mai importantă călătorie inițiatică pe care o poate parcurge ființa umană. Care cărți? Cărțile fundamentale ale literaturii române și universale, cărți de filosofie și de istorie, jurnale și monografii, studii, tratate.
Cezar, Alexandru Macedon, Napoleon și De Gaulle, Einstein și toți ceilalți nu pot fi înțeleși decît așa. Știu că lectură vi se pare de o mie de ori mai plicitsitoare decît gamingul, decît discoteca sau decît o petrecere. Și, cu toate acestea, fără lectură, rămîneți infirmi. Veți semăna cu cîinii dintr-o glumă uitată. Dați semne de inteligență din priviri, dar nu vă puteți exprima! Niște proletari digitali, mîndri că utilizează, cu îndemînare, limbajul electronic, după ce le-au pierdut pe toate celelalte. Nu vă umflați în pene cu dexteritatea voastră! Este îndemînare, nu cultură. Vă ușurează viața, dar nu vă luminează sufletele. Fără valori morale și culturale, viața voastră rămîne o strădanie într-un atelier oarecare, indiferent pe cîte etaje se cocoață.
Și, încă un lucru. Învățati de peste tot, de la toate izvoarele și de la toți profesorii și oamenii pe care îi întîlniți. Nu vă lăsați copleșiți de nici o modă. În anii ‘ 90, noi ne uitam orbiți de admirație la democrația americană. Acum, ea poate deveni odioasă. Alegeți să gîndiți cu capetele voastre și să vă plănuiți viitorul pe un pămînt pe care îl cunoașteți. Adică în România. Nu el (Ea) vă este ostil (ă), ci nepriceperea și lipsa de patriotism ale celor care ne conduc! Luptați din răsputeri ca să puteți fi altfel! Și fiți!
Învățați, călătoriți, cunoașteți și întoarceți-vă acasă! Nu-i loc pentru voi în marile economii și în marile culturi. Doar pentru umplutură sau pentru valorificarea minților de excepție. Și spuneți mamelor voastre să nu vă mai preseze cu întemeiatul de familii prin alte țări mai bogate. Este numai o răbufnire de mahala. În cele mai multe cazuri, diferențele cuturale își vor spune cuvîntul. Nu-i credeți pe cei care s-au ofuscat cînd au fost tratați diferit pentru că erau sau sunt români. Exagerează sau nu impuneau suficient respect pentru a nu avea parte de asemenea reacții primitive.
Statul român le-a transmis elevilor de-a lungul anilor tot felul de mesaje. Niciodată cu adevărat și convingător nu le-a spus ce așteaptă de la ei. Sloganul cu tinerii-viitorul României nu mișcă pe nimeni. Banalitatea lui este cumplită și trece pe lîngă urechile tuturor. Ce vrea țara noastră de la voi ar trebui să vă spună cei care știu ce vor cu România. Dacă știu! Dacă au un plan și îl pot împlini. Președintele, Guvernul, Parlamentul și toți cei pe la care ar trebui să se afle în grijă fărîme din idealul și din proiectul pentru secole al țării noastre ar trebui să vă vorbească tutor. Și elevilor și studenților și profesorilor! Nu o biată profesoară bîlbîită ca doamna ministru!
Ce vrea țara noastră de la voi? Tristețea vine de la faptul că nimeni nu are curajul să vă spună pe șleau. Pregătire înaltă, caracter, patriotism, performanță, inclusiv, sacrificiu. Dacă aveți pretenții, trebuie să acceptați și obligații. Nu văd de ce România și românii s-ar chinui pînă la lacrimi și la sînge ca să școlească tineri pentru a-i face cadou economiilor, culturilor și societăților dezvoltate. Iar, cei mai slabi să rămînă acasă pentru a executa ordinele acestora. Dacă v-ați născut în România și aveți pretenții, trebuie să știți la ce vă obligă trecutul și cum v-ați putea pregăti să răspundeți la nevoile noastre din viitor?
Din păcate, cei chemați să pună jaloane și puncte cardinale în visele și speranțele elevilor și ale studenților nu le au nici pentru ei. Buimăcesc doar prin scurgerea vremii. Drept pentru care, primul sfat pe care l-aș da elevilor și studenților ar avea legătură cu lumea politică.
– Prea fericiți și derutați tineri compatrioți, nu luați nimic din exemplul celor care ne conduc! Sunt cele mai triste figuri din drumul nostru spre un eșec colectiv. Ignorați-le apucăturile, cultura, limbajul (nu limba), modul de a fi, gura căscată la modelele europene și internaționale, foamea de putere, prostia și fățărnicia. Prea puțini dintre ei merită să le copiați exemplul. Nici măcar nu trebuie să le dați „Bună ziua!” Pînă și starea școlilor, incoerențele ministerului și ale ministrului, resemnarea și condiția modestă a profesorilor și a învățătorilor tot din nemernicie și nepricepere se trage! Starea de azi a țării vine din slăbiciunea lor și din neputința lor în a-și pune experiența (atîta cîtă este) și viața, măcar atît cît au zăbovit în Parlament și în Guvern, în slujba poporului român.
Dacă faceți ca ei, ca ei veți păți și ne veți duce pe toți la buza neantului, acolo unde se cîntărește soarta popoarelor!
Tineri și minunați compatrioți! Nu aveți nici timp, nici țară de pierdut!”  (Cornel Nistorescu)

duminică, 19 ianuarie 2020

CATU, sau despre BIBILICU



BIBILICU



Ma obsedeaza, ma fascineaza sa scriu despre Bibilicul.
Ce este Bibilicul?! o sa ziceti...
Pai cum? Nu stiti ce este bibilica? Este o pasare de curte, pestrita, cu pene vinete punctate in alb si un cap ca de sarpe. Face oua mici si tari.
Cand eram mic, de Paste, la biserica trebuia sa ne pazim de cei cu oua mici, de bibilica, aia le spargeau pe toate, si se ciocnea pe luate, iti spargea oul, ti-l lua. Si un ou de asta de drac de bibilica putea sparge toate ouale din sat.
Era mic oul asta, e mic si acum, cine mai are bibilic, dar parea indracit, doamne iarta-ma!
Si acum sa va spui pe a dreapta. La mine in Oltenia, bibilicii i se spune(a) catza, cu i din a.Si daca bibilica este cata, atunci, Catu, asta de la finante, nu este Bibilicul? Si tot mic...
Are oua tari, se vede, al dracului bibilic, ne sparge ouale. Si nu venira Pastele !


vineri, 24 mai 2019

DE CE NU AM VOTAT LA REFERENDUMUL IOHANIS








DE CE NU VOTEZ LA ACEST REFERENDUM?

1. Pentru ca nici Iohanis nu a votat la referendumul pentru familie, ba l-a si boicotat, nu intru in detalii.
2. Pentru ca tot ce emana de la acest om este ilogic si inuman. Cum adica, el, penalul, care si-a insusit proprietati, ce nu-i apartineau, pentru el si organizatia care l-a propulsat la Primaria Sibiu, sa ceara incuvintarea abolirii clementei judiciare numai pentru ca altfel nu-si poate distruge adversarii? Cat de josnic si marunt poate fi acest munte de om? Golemul cu picioare si minte si suflet de lut!
Daca ar fi avut un pic de cultura, el si consilierii, ar fi stiut ca incalca prin aceasta propunere principiul mitic al nasterii dreptului in Grecia antica, acela care apare in tragedia lui Oreste. Nu reiau aici povestea, o poate gasi si singur, ca de citit nu a citit. El doar scrie si publica. Oreste isi ucisese mama, vinovata de uciderea sotului. Se instituie Areopagul, tribunalul care sa il judece. Voturile stau in cumpana. Si pe Talgerul dreptatii Atena pune votul in favoarea iertarii lui Oreste. Sa fie invatatura pentru omenime ca judecata nu trebuie sa fie pentru distrugerea vinovatului, ci pentru iertare si indreptare. 
Lui Marin Preda ii placea o poveste antica romana. Un condamnat, pe drumul osandei, are norocul sa il intalneasca pe Imparat. Cade in genunchi, marturiseste ca este vinovat si cere Cezarului sa il ierte, laudand puterea si marinimia lui. Si Cezarul il iarta, spre stupoarea garzii si a multimii de gura-casca. Comentariul lui Preda era ca adevarata maretie a Puterii sta nu in condamnare si distrugere, ci in marinimia iertarii. Care este dumnezeiasca, mostenita din mitologie si din Scripturi. Caci daca Dumnezeu nu ar fi iertator, pe multi ar trebui sa ii piarda.
 Si un adagio.
Ion Cristoiu zice pe blogul dumisale ca il voteaza pe Basescu. Treaba lui...
Dar Basescu voteaza Referendumul lui Iohanis.
De curand am citit Arhipelagul Gulag, de Alexandr Soljenitin.Pentru cei ce nu stiu, este o evocare a lagarelor de exterminare leninist-staliniste, deci anterioare celor hitleriste, in care au pierit vreo 20 de milioane de oameni. Cititi si va cutremurati! Acei condamnati la moarte prin munca, foamete si frig, carturari, preoti, savanti, calugari, gospodari, mujici credinciosi, muzicieni, poeti, artisti, muncitori etc. asteptau cu infrigurare ca Tatucul Stalin, piticul sumbru din Kremlin, sa se indure si sa dea o gratiere. Si nu a dat decat pentru hotii de rand, care erau adusi in lagare ca turnatori si teroristi ai intelectualilor. 
E uluitor sa afli ca primul reactor nuclear rusesc a fost facut de un savant aflat in lagar in Siberia... A fost decorat cu Ordinul Stalin, acelasi Stalin in numele caruia fusese condamnat la un sfert de secol! Dar nu a fost gratiat...
La noi, in democratia asta europeana, in Noua Uniune Sovietica, de 30 de ani numai doua gratieri. Si alea facute de Basescu ca sa o scoata din puscarie pe o celebra avocata amestecata in afacerile lui murdare...Cata clementa, ce maretie morala! Seamana cu vanzarea flotei Romaniei si cu infiintarea Statului Paralel. Iar acum e intransigent, fara sa stie ca e din nou imoral. 
Iar Iohanis... iar Iohanis e mai rau decat tatucii Hitler, Stalin. Ca sa scape de tentatia gratierii, el cere babuinilor din Colonia Romanica si ratacitilor prin lume sa il scuteasca de dreptul de a gratia, sa nu mai lase pe nimeni sa gratieze. 
Azi, desi e 27 mai, seamana a Craciunul 1989. 
Un om de stat a fost "ucis" - atat le-a permis legea actuala - printr-o condamnare pentru o fapta care tine mai degraba de dreptul civil. Acelasi sistem juridic kgb-ist - securist, pe care l-a cultivat si Ceausescu, mortul de Craciun, poate, inconstient trimis la Dumnezeu pentru pacatele noastre...
Si daca Iohanis ajunge totusi, si el, la puscarie? Paguba produsa de el statului si poporului roman e mult mai mare...

18 iulie 2019
ADAGIO: Decizia Curtii Constitutionale a Romaniei, de azi 18 iulie 2019, prin care, cu majoritate absoluta, de 8-0, declara ca neconstitutionala cererea de modificare a Constitutiei Romaniei in sensul includerii nebuniei Referendumului marca Iohanis, confirma ca am avut dreptate, ca abolirea dreptului la gratiere pentru o categorie de gresiti, ca sa zicem asa, este nedreapta, injusta si ticaloasa. Faptul ca la asa zisul Referendum majoritatea a zis DA, desi nu imi dau seama daca Cetatenii turmentati de azi au stiut ce zic, nu inseamna ca acea majoritate avea dreptate.
"De ce ne supunem majoritatii? - se intreba Pascal. Pentru ca au mai multa dreptate? Nu, - au mai multa putere." Este o cale de a curma divergentele. Si Iohanis asta a vrut. Sa arate cine este puternic. Cine este puteeeernic??? striga Orban. Iohaaaaaaniiiis!!!  isi raspundea tot el. Acum tot Orban a iesit, primul, sa chitaie si sa urle catre CCR. E treaba lui, asta a fost dresat sa faca, asta face.
Uimitoare  este pozitia aliantei aflate la guvernare, care s-a grabit sa ceara alaturi de opozitie modificarea Constitutiei ca sa-i fac lui Iohanis si lui U.E "pohta ce-au pohtit". Spre rusinea aliantei. Ciudata, dar nu de neinteles este mai ales pozitia PSD marca Dancila, aceasta Hator a politicii dambovitene, de sorginte cumana, slujnica "carciumarului" Liviu de la PSD-Moara cu noroc, care s-a avantat sa fie ea inainte de toate de acord cu Marele nostru Conducator din Deal. Ca sa fie pohtita si ea la masa mare si gustoasa. A lasat astfel toata sarcina pe umerii judecatorilor de la CCR Va curge multa cerneala pe aceasta tema, vor face tambalau mare, vor merge cu jalba in protap la Curtile UE, vor smiorcai, vor urla, se vor da cu capul de pereti si cu curul de pamant, vor vopsi cu sange treptele CCR, ale Parlamentului si ale Justitiei...
  Dar Dragutul de W.K.I trebuie sa isi dea demisia. In numele dreptatii si al adevarului - care, in cazul lui, nu mai are nimic de-a face cu puterea! Tariceanu are dreptate.
 

T. TRGHEZI - PSALMI Din CUVINTE POTRIVITE 1927 Psalm Aş putea vecia cu tovărăşie Să o iau părtaşa gîndurilor mele ; ...